A hatékony együttműködés kulcsa a csapatszerepek megértésében és megfelelő alkalmazásában rejlik. Amikor egy csapat tagjai felismerik és elfogadják egymás erősségeit és természetes szerepeit, akkor képesek igazán harmonikusan dolgozni, még a legnagyobb kihívások idején is. A csapatszerepek nem csupán különböző feladatokat jelentenek, hanem olyan szinergikus erőket, amelyek együttesen emelik új szintre a közös munkát. Amikor valaki tudja, hogy a csapatában ki az, aki ötletekkel inspirál, ki az, aki rendet és rendszert tart, és ki az, aki csendben dolgozik, de minden apró részletre odafigyel, akkor válik egy csoport valóban sikeressé.
Minden csapatszerep egyedi és különleges értéket képvisel. Az innovatív gondolkodók új távlatokat nyitnak, az analitikus tagok pedig stabil alapokat biztosítanak. Ezek a szerepek sokszor tudat alatt oszlanak meg a csapatban, de ha tudatosan használjuk őket, erőteljes eredményeket hozhatunk létre. Az egyik legfontosabb tényező az, hogy felismerjük, ki melyik szerepben érzi magát komfortosan, hiszen így tudunk személyre szabottan támogatást nyújtani és erősíteni a csapat dinamikáját. Minden csapatszerep másképp járul hozzá az eredményhez, de közösen alkotnak egy jól működő egységet.
A csapat sikere nem csak a jó feladatmegosztáson múlik, hanem azon is, hogy mindenki helyesen értékeli a saját és mások hozzájárulását. Egy jól működő csapatban nincsenek alulértékelt szerepek: mindenki tudja, hogy az apró részletekre figyelő „építők”, a megvalósító „tervezők” és a motiváló „vezetők” mind nélkülözhetetlenek.